Ali ti je ta situacija znana? Našel si oglas za študentsko delo, ki ti je všeč, prepričan si, da bi se lahko na tem delovnem mestu dobro izkazal, izpolnjuješ večino pogojev iz oglasa… In potem vidiš rubriko “Pogoji”, ki te popolnoma odvrne, saj običajno piše, da se išče nekdo z dvema ali tremi leti izkušenj na enakih ali podobnih delovnih mestih. Na žalost imaš le nekaj mesecev delovnih izkušenj ali pa si pravkar končal fakulteto.
Prav pomanjkanje delovnih izkušenj je en del problema, zaradi katerega se mladi ne prijavljajo na razpisana delovna mesta. In tudi ko se prijavijo, s slabo sestavljenim življenjepisom ne dobijo študentskega dela, ker ne uspejo pritegniti pozornosti kadrovske službe ali delodajalca. In kaj je potrebno, da “pritegneš njihovo pozornost”? Ne veliko – le dobro poudarjene veščine, znanja in vrline.
Znano je, da je dober življenjepis odskočna deska v svet dela. Ni ga lahko pisati, tudi če imaš izkušnje, še posebej pa je zahtevno za začetnike, ki ga pišejo prvič. Vendar to ni nemogoča misija in z dobrim nasvetom lahko tudi vam uspe. Preprosto vnesi svojo ustvarjalnost v proces in sledi našim smernicam.
Vizualni videz življenjepisa je pomemben in drži se pravil
Glede na to, da ima kadrovska služba približno trideset sekund časa za pred-izbor življenjepisov, je zelo pomembno, da takoj vidijo to kar potrebujejo. To pomeni da nimaš veliko časa, da bi naredil dober vtis. Zato mora tvoj življenjepis izstopati iz množice in najboljši način za to je ustvariti vizualno privlačen življenjepis.
Najprej izberi pregledno in preprosto predlogo, kreativne biografije pa prepustite bolj izkušenim. Na internetu je veliko spletnih strani, kjer lahko najdete primerne zasnove. Poskusite poiskati navdih na Canvi ali Pinterestu. Poleg preprostega dizajna naj bo tudi jezik v istem slogu – brez nepotrebnih naštevanj in pompoznih fraz.
Pisava, ki jo priporočamo je Arial ali Calibri, njena velikost pa 11 ali 12. Pišite kratke vrstice, brez celih stavkov. Izogibajte se krepkemu tisku za vse, razen za vaše ime in ime fakultete/šole, ki ste jo končali. Izogibajte se tudi podčrtavanju in ležečemu tisku.
Informacije, ki jih mora vsebovati življenjepis:
Osebni podatki – ime, priimek, naslov, telefonska številka in elektronski naslov,
Osebni profil – povzetek o tebi v dveh ali treh stavkih, ki vsebuje tvoj poklic, nekaj o tvojih interesih, sposobnostih. Če imaš zanimiv hobi, je v redu, da ga omeniš,
Prostovoljstvo, praksa, pripravništvo, delo – navedi dela, vključno s študentskimi deli, ki si jih opravljal med šolanjem. Omeni tudi, izkušnje pridobljene s prakso, omeniš pa lahko tudi udeležbo na študentskih seminarjih,
Priporočila in štipendije – če si med študijem delal ali opravljal prakso, obvezno prosit svoje delodajalce za priporočilno pismo. Enako lahko prosiš tudi profesorje, pri katerih si imel odlične ocene ali tiste, ki so te že priporočili za zaposlitve ali štipendije,
Izobraževanje – podatke naštej od najnovejših do najstarejših (fakulteta, poklic, leta študija, nato srednja šola),
Tuji jeziki – navedi vse jezike, ki jih govoriš ali uporabljaš. Če imaš certifikate za določeno stopnjo, jih obvezno navedi,
Računalniška znanja – MS Office in internet sta običajno navedena kot osnovni paket in če imaš več znanj, obvezno navedi tudi ta,
Socialna omrežja in blog – LinkedIn profil mora biti naveden, če pa si kreativna oseba, lahko dodaš tudi Instagram (če promovira tvoje delo). Če pišeš blog, je to mesto, kjer lahko predstaviš tvoje sposobnosti pisanja,
Osebni interesi – tukaj navedi, kaj te zanima v prostem času (ples, branje knjig v tujem jeziku, fotografija, šport).
Vse to bo pokazalo, da preživljaš kakovosten čas in da imaš interese, ki ti lahko kdaj koristijo v poklicnem življenju.
Veščine imaš, samo predstaviti jih je treba
Ko prvič sestavljate življenjepis, je razumljivo, da nisi povsem prepričan, kaj napisati v rubriki veščine. Tukaj se mladi kandidati večinoma bodisi ne pohvalijo dovolj bodisi pretiravajo. Če si eden tistih, ki ne ve, kaj bi moralo biti v tem delu biografije, potem bodi pozoren na tvoja priporočila.
Prvi korak je da narediš seznam sposobnosti, znanj in potencialnih talentov. Naj bo seznam čim daljši in celovit. Nato razmisli, kaj je lahko koristno za delodajalca in opravljanje tvojega bodočega dela, zato ga zoži v skladu z zahtevami razpisa.
Bodi prepričan, da bo vsak delodajalec cenil, če bo prebral, da ima kandidat sposobnost analitičnega razmišljanja, edinstven pristop k reševanju problemov, kreativnost in odlične organizacijske sposobnosti (predvsem če se to nanaša na upravljanje časa).
Prilagodi življenjepis delovnemu mestu, za katerega se prijavljaš
Življenjepis ni dokument, ki ga ustvariš enkrat in potem isto verzijo pošlješ na vse natečaje. Prilagoditi ga moraš zahtevam delodajalca in samega delovnega mesta. Zato natančno preberi pogoje natečaja, kaj delodajalec išče od bodočega zaposlenega na tem delovnem mestu in temu primerno izpolni rubrike v življenjepisu.
To pomeni, da so spremenljive kategorije tiste, ki so povezane s tvojimi spretnostmi in znanjem, ki jih imaš. Vendar to ne pomeni, da lahko pišeš neresnične informacije. To nikakor!
Če so v besedilu razpisa zahtevane nekatere veščine in imaš o njih le teoretično znanje, ne pa tudi praktičnega, potem to navedi kot tako. Delodajalec ne zahteva, da začetnik zna vse takoj, pogosto želijo mlade sodelavce že od samega začetka poklicno oblikovati in jih naučiti vseh veščin posamezne službe.
Bodi iskren in verjemi vase
Kadar se želiš prijaviti na delovno mesto ali študentsko delo, je poleg dobro napisanega življenjepisa vera v uspeh mogoče najpomembnejša. Zato se pogumno in iskreno podaj v poslovni svet in pričakujte uspeh.
In da bi povečal svoje možnosti, da te povabijo na razgovor za službo, vsekakor preberi naše nasvete o tej temi, ki ti bodo morda koristili. Ko te povabijo na razgovor za službo, je naslednji korak dobra priprava, zato lahko pri nas najdeš več nasvetov, ki te bodo pripravili tudi na to fazo.
Od nas si prejel vse potrebne nasvete, zdaj pa je na tebi, da jih uporabiš in uspešno opraviš razgovor za službo. Želimo ti veliko sreče pri iskanju službe.