Ko se pripravljaš na razgovor za službo, bodi pozoren na to, kaj boš povedal, kako boš to sporočil, vadi trden stisk roke, natančno izberi kombinacijo oblačil in bodi pozoren na podrobnosti. Vse to je pomembno za prvi in vsak naslednji vtis, ki ga boš pustil na zaposlovalcu. A obstaja še nekaj bistveno pomembnejšega – pozitiven odnos. To je tisti element, ki si ga bodo zapomnili in ti napisali pozitiven komentar.
Med pogovorom z rekruterji se imaš priložnost predstaviti v najboljši luči, pokazati svoje najboljše lastnosti in pustiti splošno pozitiven vtis. Pogosto lahko prav pozitiven odnos postane najpomembnejši dejavnik, ki odloča v tvojo korist.
V nadaljevanju boš izvedel, kaj pomeni uspešen nastop na razgovoru, kaj je pozitiven odnos, kako ga pokazati in zakaj je tako pomemben. Zdaj pa poglejmo, kaj potrebuješ, da zasiješ na razgovoru za službo.
Kaj pomeni pokazati pozitiven odnos na razgovoru za službo?
Če misliš, da izkazovanje pozitivnega odnosa pomeni le prijaznost, nasmeh in spontanost, imaš le delno prav. Bistvo pozitivnega odnosa je v želji in motivaciji za prevzemanje odgovornosti, pripravljenosti preizkušati nove metode in se učiti novih stvari, pa tudi v tem, da se ne jeziš in ne zavzameš obrambne drže, ko se zmotiš.
Čeprav se morda kdaj na razgovoru za službo ne počutiš najbolj udobno, to ne sme vplivati na tvoj pozitiven odnos. Pomembno je, da vse težave pustiš pred pisarno, v katero vstopiš, in pokažeš popolno profesionalnost. Zaposlovalci bodo znali ceniti takšno vedenje.
Kako izkazuješ pozitiven odnos?
Izkazovanje pozitivnega odnosa lahko med pogovorom ustvari prijetno vzdušje, tako zate kot tudi za delodajalca. Spomni se teh nasvetov, ki ti bodo pomagali na razgovoru za študentsko delo ostati pozitiven. Še pred prihodom na razgovor pa lahko storiš tri stvari, ki bodo pozitivno vplivale na tvoj nastop.
Kaj narediti pred razgovorom?
Pred intervjujem upoštevaj naslednje: primerno oblačenje, dobra informiranost o podjetju in pozitivno razmišljanje. Pri oblačenju velja rek: "Ko dobro izgledaš, se dobro počutiš," zato si izberi ustrezen outfit.
Prilagodi oblačila tipu dela, ki ga boš opravljal. Ne glede na stil poskrbi, da bodo oblačila čista in zlikana, čevlji pa urejeni. Nositi moraš to, v čemer se počutiš udobno in samozavestno, saj bodo to opazili tudi drugi. Če ne želiš tvegati z barvami, so nevtralne barve, kot so bež, temno modra, zelena, črna in bela, najbolj varna izbira. Poskrbi, da ne bo nakit preveč izstopal, diskretnost velja tudi za ličila pri dekletih.
Naslednja stvar je temeljita raziskava podjetja, kamor greš na razgovor za študentsko delo. Vprašanja o poslanstvu, viziji in dejavnostih podjetja so obvezna, če ne veš odgovorov nanje, ne boš pustil dobrega vtisa. Razišči spletno stran, poglej LinkedIn profil podjetja in se dobro pripravi. Če boš dobro obveščen, boš delodajalcu pokazal, da te delo res zanima, in boš bolj samozavesten.
Tretja stvar, na katero lahko vplivaš pred samim intervjujem, je način razmišljanja. Če v pogovor vstopiš z negativnimi mislimi, bo to opazno, kadrovniki pa bodo to jasno zaznali. Zato pred razgovorom premisli o vseh uspehih in odličnih rezultatih, ki si jih že dosegel. Spomni se situacije, v kateri si bil najbolj ponosen nase, in na razgovor vstopi s takim občutkom.
Kaj storiti na razgovoru za službo?
Poskrbi za neverbalno komunikacijo: pozornost nameni, koliko mahaš z rokami, kako poudarjaš pomembne besede in predvsem, kako držiš telo. Drža je eden najpomembnejših načinov za izražanje samozavesti.
Če sediš zgrbljeno, se izogibaš očesnemu stiku ali telo obrneš proč od rekruterja, lahko ustvariš vtis prestrašene in negotove osebe. Namesto tega sedi pokonci, sproščeno in rekruterju glej naravnost v oči. Tako boš pokazal samozavest, še preden spregovoriš.
Čeprav kandidati pogosto mislijo, da se izražajo jasno in jedrnato, na splošno ni tako. Skušaj svoje misli oblikovati tako, da zvenijo natančno in jasno. Ne uporabljaj izrazov, za katere nisi prepričan, kaj pomenijo, saj ni pomembno, da zveniš pametno, ampak da te razumejo. Izpusti nepotrebne korake, pozabi na žargon in vedno dokončaj misel.
Poslušanje je ključno. Pokaži, da aktivno poslušaš in odgovarjaš na vprašanja. Osredotoči se na pravilno razumevanje vprašanja in daj čim bolj natančen odgovor. Če potrebuješ dodatna pojasnila, se jih ne boj vprašati, saj s tem pokažeš, da si pozorno poslušal in že razmišljaš o odgovoru.
Pokaži, da si na razgovor dobro pripravljen, tako da natančno veš, kako predstaviti točke iz življenjepisa, ki te opisujejo kot primernega kandidata. Pomembno je, da pretekle izkušnje povežeš z nalogami delovnega mesta, na katerega se prijavljaš. Tudi, če nimaš vseh potrebnih izkušenj, lahko to nadomestiš z ustreznim odnosom, zanimanjem in navdušenjem. Na ta način boš pokazal izjemno zanimanje za delo, ki je včasih pomembnejše od kvalifikacij.
Ne pozabi se nasmehniti, saj se boš tako z zaposlovalcem počutil udobneje. Če je priložnost, se pošali, pokaži smisel za humor in nasmeji bodočega delodajalca. To je pomembno, saj vsi raje sodelujemo s pozitivnimi in duhovitimi ljudmi. A ne bodi preveč sproščen, preklopi na "vi" in ostani na visoki ravni strokovnosti.
S pomočjo teh vprašanj lahko še bolj izstopaš
Na koncu tega bloga ti želimo predstaviti nekaj vprašanj, na katera se pripravi, saj ti dajejo priložnost, da izstopaš in pokažeš, da "to zmoreš". Poglejmo, katera so ta vprašanja:
Opiši glavno oviro ali konfliktno situacijo na prejšnjem delovnem mestu ali projektu. Kako si jo premagal in rešil? Cilj je pokazati, da razumeš, da so nekatere ovire začasne in jih lahko premagaš.
Kako se obnašaš v situaciji, ko te nekaj prosijo, pa misliš, da nimaš dovolj zmogljivosti? Ljudje, ki so pripravljeni na nove izzive in izstopajo iz cone udobja, ne skrivajo svojih dvomov, a so pripravljeni vseeno poizkusiti.
Kako si pomagal enemu od svojih kolegov ali strank, čeprav to ni bilo v tvojem opisu dela? Kandidati, ki trdijo, da trdo in predano delajo za ekipo, se ne bojijo pomagati drugim, da nalogo opravijo čim prej.
Upamo, da se boš spomni nekaterih teh nasvetov in jih uporabil na naslednjem zaposlitvenem razgovoru. Ko dobiš študentsko delo ali službo, pa preberi še blog o najpogostejših napake, ki jih začetniki naredijo pri svojem prvem delu.
Preveri, kako se lahko pridružiš Mjob študentskemu servisu, oglej si najnovejšo ponudbo študentskih del na naši spletni strani ali si prenesi mobilno aplikacijo Mjob.