Kaj narediti, če ostaneš brez statusa?

Kaj narediti, če ostaneš brez statusa?

Če si študent ali dijak v Sloveniji in ti poteče status, se lahko znajdeš pred številnimi novimi izzivi. Predlagamo ti naslednje korake:

Prijavi se na Zavod za zaposlovanje

Ob izgubi statusa študenta ali dijaka je pomembno, da se oseba prijavi tudi na Zavod za zaposlovanje Republike Slovenije.

Na ZRSZ je mogoča prijava v evidenco brezposelnih oseb ali evidenco iskalcev zaposlitve, in sicer z izpolnitvijo ter predložitvijo obrazca.

To je bistveno iz več razlogov. Prvič, prijava na zavod ti zagotavlja pravico do nadomestila za brezposelnost, če zapolnjuješ potrebne pogoje. To pomeni, da ti bodo med iskanjem zaposlitve zagotovljena sredstva za preživetje.

Drugič, zavod za zaposlovanje nudi številne programe usposabljanja in prekvalifikacije, ki te lahko pripravijo na nova delovna mesta ali izboljšajo tvoje obstoječe veščine. 

Tretjič, prijava na zavod ti omogoča dostop do zaposlitvenih svetovalcev, ki te lahko vodijo skozi proces iskanja zaposlitve.

Poišči zaposlitev s pomočjo kadrovske agencije

Ena izmed najpomembnejših odločitev, ki jih boš moral sprejeti, je, kako vstopiti na trg dela. To je lahko zastrašujoča naloga, zato je priporočljivo, da iščeš pomoč, kjer je le-ta na voljo.

Agencija za zaposlovanje Workforce je odličen kraj za začetek. S tem, ko se vpišeš v njihovo bazo kandidatov, boš imel dostop do široke palete različnih delovnih mest, ki so trenutno na voljo.

Workforce je kadrovska agencija, ki je specializirana za povezovanje iskalcev zaposlitve s potencialnimi delodajalci. Z njihovo pomočjo boš lahko lažje našel svojo prvo službo, ki je primerna za tvoje znanje in veščine. Poleg tega ti bodo pri Workforce pomagali tudi s pripravo življenjepisa in pripravo na razgovor, kar bo povečalo tvoje možnosti za uspeh. Zato ne odlašaj, ko ti poteče status študenta ali dijaka, ampak si zagotovi uspešen prehod v svet dela s pomočjo podjetja Workforce.

Uredi zdravstveno zavarovanje

Obvezno zdravstveno zavarovanje ureja Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ). V skladu z zakonom mora vsaka oseba imeti urejeno zdravstveno zavarovanje. Ko imaš študentski status, si obvezno zdravstveno zavarovan prek družinskega člana, če pa si zaposlen, ti obvezno zdravstveno zavarovanje plačuje delodajalec. 

Ko pa status študenta poteče, moraš obvezno zdravstveno zavarovanje plačati sam ali pa ti ga, če ste do tega upravičeni, iz državnega proračuna krije Center za socialno delo. Obvezno zdravstveno zavarovanje je torej treba urediti nemudoma, takoj po poteku študentskega statusa. Urediš ga lahko na katerikoli izpostavi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, neodvisno od kraja stalnega ali začasnega bivališča.
Obvezno zdravstveno zavarovanje v večini primerov krije le del stroškov zdravstvenih storitev, ki so pravica iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Razliko do polne vrednosti zdravstvenih storitev krije dopolnilno zdravstveno zavarovanje.

Oddaj vlogo za denarno socialno pomoč

S prijavo na Zavodu za zaposlovanje pridobiš tudi pravico do uveljavljanja denarne socialne pomoči. Uveljavljaš jo lahko na pristojnem Centru za socialno delo (CSD).

Pristojnost CSD je povezana s krajem vašega stalnega prebivališča, zato je treba izpolnjeno Vlogo za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev oddati na CSD, ki je pristojen v kraju, v katerem imaš stalno prebivališče, ne glede na to, kje dejansko prebivaš.

 

Za več info se lahko kadarkoli obrneš na nas! Obišči našo najbližjo poslovalnico Mjob ali nas pokliči!

Datum objave: 17. julij 2023