Izpitno obdobje se približuje, zato smo pri Mjob študentskemu servisu pripravili 5 nasvetov, kako kljub last-minute učenju za izpite ohraniti trezno glavo in mirne živce. V tem članku ti bomo predstavili tehniko, ki se imenuje "pametno učenje". S to tehniko učenja boš lahko uravnotežil življenje, tako da ti ne bo treba cel dan sedeti za knjigami, ampak boš imel čas tudi za druženje, šport in druge dejavnosti.
Vsi smo se že kdaj pred izpitnim obdobjem znašli pred goro gradiva in nismo vedeli, kje začeti z učenjem. Če te vsakič, ko pred seboj zagledaš stotine strani knjig, zagrabi panika, ker ne veš, kje bi začel in kako bi se vsega naučil, brez skrbi – obstaja rešitev. Pomembno je, da si najprej pametno organiziraš obveznosti na fakulteti, kar je že polovica dela. Če si si zapiske pravočasno uredil, zabeležil najpomembnejše datume izpitov in določil čas za učenje, si že na pravi poti. Naslednji korak je uporaba naših "malih učnih trikov", ki ti bodo pomagali pri uspešnem obvladovanju izpitnega obdobja.
"Pametno učenje" omogoča pripravo tudi na najtežje izpite
Kako se naučiti učno snov na fakulteti tako, da hitro pridobiš znanje in si ga čim dlje zapomniš, je dilema, s katero se sooča večina študentov pred vsakim izpitom. Tu so tudi težave študentov družboslovja, ki imajo veliko suhoparnih, teoretičnih predmetov. Rešitev za oba problema najdeš v naših nasvetih za hitrejše in bolj učinkovito učenje.
Nauči se enako informacijo na več različnih načinov
Različne vsebine stimulirajo različne dele možganov, zato je najučinkovitejši način učenja kombinacija različnih tehnik. Bolj kot so možgani aktivni, lažje boš dolgoročno ohranil znanje in lažje boš snov tudi razumel.
Za lažje zapomnitev obsežnega in suhoparnega materiala si lahko pomagaš s temi tehnikami:
Preberi svoje zapiske – ne glede na to, ali so ročno ali digitalno zapisani.
Ponovi snov s svojimi besedami.
Beri snov na glas.
Poišči dodatne vire na spletu, ki obravnavajo tvojo temo.
Nauči nekoga drugega, tako da bližnji osebi razložiš, kaj si se naučil.
Seveda je nemogoče uporabljati vse te tehnike hkrati, vendar jih lahko kombiniraš med pripravo na izpit. Pomembno je, da nenehno spreminjaš svoje učne metode.
Občasno ponavljaj snov, namesto da se učiš vse naenkrat
Ponavljanje je ključno, če želiš prenesti informacije iz kratkoročnega v dolgoročni spomin. Občasno ponavljanje snovi je veliko boljša metoda kot učenje na pamet, saj tako možganom sporočaš, da so določene informacije pomembne in si jih morajo zapomniti. Ta pristop ti bo pomagal, da se uspešno pripraviš na zapletene izpite in dosežeš boljše ocene.
Kako pogosto moraš snov ponavljati, da si podatke zapomniš:
ponavljanje – dan po učenju novih informacij,
ponavljanje – 3 dni po prvem ponavljanju,
ponavljanje – 7 dni po drugem ponavljanju,
ponavljanje – 21 dni po tretjem,
ponavljanje – 30 dni po četrtem,
ponavljanje – 45 dni po petem,
in zadnje ponavljanje – 60 dni po šestem ponavljanju.
Pozabi na "multitasking"
Raziskave kažejo, da "multitasking" oz. delanje več stvari hkrati med učenjem ni učinkovita metoda, saj si manj produktiven in manj osredotočen, kar vodi do slabših ocen na izpitu.
Študentje, ki na fakulteti dosegajo najboljše rezultate, se posvetijo eni stvari naenkrat. Med učenjem se izogibaj gledanju v telefon. Če se ne moreš upreti, ga postavi izven dosega, na primer v drugo sobo, in vklopi način za letalo.
Če za učenje potrebuješ računalnik, namesti aplikacijo, ki ti začasno onemogoči internetno povezavo. Če internet potrebuješ, zapri vse nepotrebne zavihke in se osredotoči le na temo, ki jo študiraš. Prav tako se odjavi iz vseh družbenih omrežij in aplikacij za pogovore, da te ne motijo.
Pogosto preverjaj svoje znanje
Redno preverjanje razumevanja snovi je ključnega pomena. Po vsakem prebranem poglavju si zastavi nekaj ključnih vprašanj, da se boš bolje pripravil na izpit. Odgovore povej na glas, saj si tako lažje zapomniš informacije.
Ko se pripravljaš na pisni del izpita, vadi s starimi izpitnimi polami, če jih imaš. Več testov kot opraviš, bolj boš ponovil snov in preveril raven svojega znanja.
Vzemi si redne odmore med učenjem in se nagradi
Odmori med učenjem so zelo pomembni, saj izboljšujejo produktivnost in osredotočenost. Krajše odmore, ki trajajo od 5 do 10 minut, si vzemi vsakih 40 minut, daljše pa po treh urah učenja. Med krajšimi odmori se izogibaj gledanju v telefon, da možgani vsaj malo počivajo.
Pred začetkom učenja se odloči, kako se boš nagradil po opravljenem delu. Nagrada lahko vključuje kratek sprehod, zdrav prigrizek, pol ure joge, igranje na glasbilo ali ples na najljubšo glasbo.
Z Mjob nasveti za učenje ti bo ostalo dovolj prostega časa
Upamo, da ti bodo naši nasveti koristili in jih boš z veseljem uporabil. Če jih boš začel uporabljati postopoma, boš hitro opazil, kako postanejo del tvoje rutine pri pripravi na izpitno obdobje. Prav tako boš ugotovil, da ti bo še vedno ostalo nekaj časa za sprostitvene dejavnosti in ne samo za učenje.
Ne glede na to, ali se odločiš za študij in delo hkrati ali želiš prosti čas izkoristiti za učenje novih veščin, je pomembno, da vsak prosti trenutek izkoristiš za napredovanje. Če želiš pridobiti nove delovne izkušnje, preveri našo ponudbo študentskih zaposlitev na spletni strani študentskega servisa Mjob, kjer lahko najdeš pestro izbiro različnih delovnih mest in poiščeš najboljše študentsko delo zase.